KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8413194
*
nr 841 3194
Gouache
Sheila Mclurkin, 1981, 75x54
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 augusti 2013
kl 18:47:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/8 18:20:46
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sheila mclurkin täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07
*
Gouache
nr 841 3194
Gouache
Sheila Mclurkin, 1981, 75x54
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 augusti 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/8 18:20:46 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sheila mclurkin täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:07